VÍTEJTE VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ MNOŽÍREN !!!

aneb říkají si chovatelé :( 

Byznys aneb podnikání v množení psů (nelze uvést chov psů, neboť takhle se to opravdu nazývat nedá), je velmi úzce spjato s módním trendem vlastnění určitého plemene psa. Není to tak dávno, co jsme ve večerních zprávách slyšeli informaci o zabavení několika desítek psů tzv. chovatelce. Při pohledu na záběry dospělých psů, štěňat a prostředí, ve kterém byli psi chováni, mrazilo.

 

Bohužel, v dnešní době, kdy chov určitých plemen psů je módní záležitostí, to nahrává množitelům (myslím, že tento výraz je správný), kteří si pořídí chovné fenky, od kterých vyžadují pravidelnou produkci štěňat bez ohledu na existenci chovatelského řádu, bez ohledu na snahu produkce co nejkvalitnějších a nejodolnějších jedinců. Prioritní je pouze kvantita, ne kvalita.

Potom ovšem dochází k tomu, že se připouští psi s vadami, které v běžné chovatelské praxi vylučují další chov. Budoucím chovatelům nezáleží na nějaké té vadě, která je pro laika zanedbatelná a hlavně není viditelná - co na nějakém centimetru navíc.... Důležité je vlastnit plemeno, které je módní, a vyrovnat se tudíž ostatním a hlavně, zaplatit co nejméně, vždyť je to jen pes.

Bohužel, mnohdy podmínky v těchto množitelských stanicích hraničí až s týráním zvířat. Vlastníci těchto stanic ve vidině vysokého zisku neposkytnou zvířatům výživnou stravu a dostatečnou péči, fenky dokonale zbídačí častými porody a zakrátko je odsunou do útulku, v horším případě utratí nebo „odloží někam".

A jak poznat, že se jedná o štěňata z množitelské stanice?

Především jejich cena je daleko nižší, než je u daného plemene obvyklé, dále může být podezřelé, když majitel odmítá osobní návštěvu nebo neumožní seznámení s rodiči štěněte a s podmínkami chovu. Při osobní návštěvě si již uděláte obrázek o chovateli a jeho chovu, ve většině případů platí, že kvalitní a plánovaný chov produkuje kvalitní štěňata. Musím ale zdůraznit - ve většině případů

  Tito lidé nabízejí, že vám štěníka dopraví na půl cesty na nějakou benzínku nebo odpočívadlo, což může vypadat jako vstřícný krok, ale je to jen úhybný manévr, aby nový majitel nevěděl, kde množitel bydlí a aby neviděl prostředí, kde štěňátko vyrůstalo. Bohužel množitelé bývají navenek lidé milí, sympatičtí a nedostatky štěněte omlouvají momentálním problémem, takže slušný člověk vůbec nemusí postřehnout nějaký problém. Hubenost je vydávána za nenakrmení, aby štěník nezvracel v autě, vyválení v blátě je výmluva pro špinavý kožich a počůrání ze strachu zase pro zápach psa.

Když se náhodou dostanete do prostředí množíren, jen málo lidí má to srdce tam štěně nechat, většinou to dopadá tak, že abyste zvířátko „zachránili“, tak zaplatíte množiteli jím určenou cenu a štěnátko si odvezete. Bohužel, přesně s tímto přístupem množitelé počítají, a z toho vychází i účinná obrana proti těmto lidským hyenám, a to nekupovat levná bezpapírová štěňata. Doporučuji sáhnout po psovi s PP, nebo, pokud máte chuť něco zachraňovat, tak vřele doporučuji obrátit se na jakýkoliv psí útulek. Většina jich je zoufale přeplněná psy bez PP a kříženci a navíc, pokud si vezmete pejska odsud, nejenže mu pomůžete, ale navíc budete ve spoustě městech zproštěni každoročního poplatku ze psů. Například útulek v Praze Tróji nabízí psy čipované a navíc nemusíte po dva roky platit ze psa poplatek. Standardní výše poplatku je v Praze 1000 Kč za psa a rok a 1500 Kč za každého dalšího, což už je výrazná úleva.

Jak mít jistotu že pes není stakové množírny ? Trvejte na osobním setkaní v místě chovu a seznamení s rodiči štěněte!!! Pamatujte že nízka cena vám sice ušetří par "kaček", ale tito psi mívají spoustu nemocí nebo vrozene vady, proto do budoucna ty ušetřené peníze budete vrážet do veterinařu !!!

Reději si pořidte psa s PP u kterého budete mit jistotu čistého chovu, nebo si vyberte psa z utulku! Další možnost je projít inzeráty. Možná vás to překvapí, ale inzerce psů je plná psích inzerátu začínajících „Daruji štěně“. Jestliže přemýšlíte o novém pejskovi nebo i druhém psu do rodiny, je i adopce, v některých případech nechtěných psů, řešením. Takový pes vás nejenže nic nestojí, ale můžete darovat lásku pejskovi, který by v jiném případě mohl být majitelem třeba i utracen.

Nevím - snad jsem trochu pesimista - zda se vzniku dalších množitelských stanic dá zabránit. Můžeme je aspoň omezit tím, že nebudeme kupovat a ani projevovat pouhý zájem o koupi těchto štěňat, důrazně upozorňovat tyto tzv. chovatele na správný chov, chovatelský řád, na určitá pravidla v chovu. Pokud ovšem bude budoucím vlastníkům psů záležet jen na majetku a s tím souvisejícím pozlátku, mezi které patří i pes, pokvete i byznys kolem psů.

 

NEKUPUJTE BEZ PP !!!
KOUPÍ ŠTĚŇÁTKA Z MNOŽÍRNY MOŽNÁ ZACHRÁNÍTE JEDEN ŽIVOT, ALE ZÁROVEŇ TAK PŘISPĚJETE SVÝM VKLADEM NA UTRPENÍ DALŠÍCH ZVÍŘAT !!!